Test af ADerma Gel Moussant, Handcream og Lipbalm

Vores testere Tina og Kikki har testet produkter fra A-Derma.
Tina fortæller:
“Vores førstehåndsindtryk var meget positivt. Produkterne fra A-Derma er alle plantebaseret og derfor rene og uden farlige stoffer, hvilket er rigtig fint for den typisk sarte, skandinaviske hud. Faktisk er disse produkter så rene og fine, at hele familien har testet dem.
Hand creme er første produkt, der bliver testet. Produktet lover en intensiv reparerende håndcreme til tørre og sprukne hænder. Dét er lige præcis, hvad min mand Jesper har brug for. Vinterkulden og arbejde foran computerskærmen samt hyppig håndvask er hård ved hans hænder. Derfor takkede han med glæde ja til at teste.
Vi vidste på forhånd, at det ville blive en hård opgave for cremen, da Jespers hænder er meget medtaget af sprækker og revner. Han har brugt cremen 2 gange dagligt i tre uger, da tuben er forholdsvis lille (50 ml.)
Jesper fortæller: ?Mine hænder var virkelig medtaget af revner og sprækker, og jeg har igennem tiden prøvet en del forskellige håndcremer til formålet. Denne creme virkede dog positiv ved første indtryk: Den trænger hurtigt ind i huden uden at svie og er drøj i brug. Ikke uvæsentligt er den også uden parfume. Det føles som om, at den danner en hinde på huden; også efter jeg har vasket hænder. Efter tre ugers brug kan jeg klart mærke en forskel. Sprækkerne og revnerne er mindsket, og huden føles mindre tør. Jeg er sikker på, at en mere fast og hyppig brug af håndcremen vil forbedre mine hænder væsentligt?. Så den bliver herfra vurderet til GOD. Tuben er som sagt ret lille og derfor hurtig brugt op. Prisen er derfor til den lidt dyre side på 74,50 kr.
Lip Balm har jeg glædet mig til at prøve. Jeg er en kvinde, som altid har en læbepomade i tasken. Jeg er ikke sikker på, at jeg ville kunne leve uden 😉 Denne lip balm fra A-Derma er klart blandt farvoritterne.
Tuben er praktisk og nem at bruge. Konsistensen er virkelig lækker, og læberne føles fugtet og velplejet uden at klistre, hvilket min søn på 7 sætter stor pris på ved sine mange, daglige kys på kinden 😉 Og så er den uden parfume og lægger en bestyttende hinde på læberne, hvilket gør den langtidsholdbar. Den koster 79 kr. Derfor vil jeg med glæde vurdere denne lip balm fra A-Derma som meget god!
Gel moussant sooting foaming gel blev testet af Mathilde på 11 år og Noah-William på 7 år. Mathilde fortæller: ?Den dufter mildt og føles rar på kroppen?. Noah-William tilføjer: “Man kan lave store sæbebobler på maven med den, og så svier den ikke i øjnene?. Vaskegel’en indeholder beroligende og blødgørende stoffer og er samtidig PH-neutral, hvilket gør den brugbar til hele familien – særligt børnene. Da den milde vaskegel bestod ?svier ikke i øjnene?-testen og er blevet et hit under brusebadet, lyder vurderingen på MEGET GOD.”
Alle vores tests og anmeldelser på testfamilien.dk bliver bedømt ud fra følgende kriterier: Lege/nytteværdi, holdbarhed, pris og kvalitet. Vi bruger 5 ratinger, som spænder fra MEGET GOD, GOD, MIDDEL, MINDRE GOD og DÅRLIG.
I dette tilfælde bliver vurderingen:
Nytteværdi: MEGET GOD – produkter til hele familien
Holdbarhed: GOD – alle produkterne har en holdbarhed på 6 mdr. efter åbning
Pris og kvalitet: MEGET GOD – man mærker klart den gode kvalitet ved brug af disse produkter fra A-Derma. Prisen er god, hvor de fleste kan være med
Samlet vurdering: Rigtig lækre produkter fra A-Derma, som bestemt lever op til forventningerne!
Kikki fortsætter:




Vi sværger til A derma herhjemme. Min mand lider (stadig!) af børneeksem og A derma er den eneste creme der holder det nede (ud over hormoncremer…) Begge mine unger får en gang imellem tør hud og lettere eksem, og der puttet vi det på med det samme så det ikke udvikler sig. Deres spray Cytelium er guld værd til skoldkopper og lindrer også ved myggestik. Så den kan vi også anbefale herhjemme!