Annonce
Mie og Thomas fortĂŚller:
Lørdag aften stod pĂĽ ren eventyrstemning for os i Tivoli, hvor vi var inviteret til anmeldelsestur â og endda i fornemt selskab med selveste H.M. Dronning Margrethe.
Tivoli summede af sommer, lys og duften af candyfloss, da vi gik ind gennem portene. Der er noget helt magisk over Tivoli en lun sommeraften og Pantomimeteatrets kulørte facade lokker med fortÌllinger, musik og dans.
Vi startede aftenen med balletten Klods-Hans, som pĂĽ underholdende vis bragte H.C. Andersens humoristiske eventyr til live. Tobias Praetoriusâ koreografi er bĂĽde sjov og kreativ, og man kunne tydeligt mĂŚrke, at danserne morede sig pĂĽ scenen. Musikken af Phillip Faber er fyldt med energi og smĂĽ musikalske finurligheder, der rammer eventyrets skĂŚve tone helt perfekt. Scenografien og de farverige kostumer, skabt af Dronning Margrethe, var som taget ud af et illustreret eventyr â vi blev simpelthen i sĂĽ godt humør af den forestilling
Efter første forestilling havde vi en skøn pause, hvor vi spiste middag pü Grøften. Det er nÌsten en attraktion i sig selv. Her nød vi klassiske danske retter, mens vi lige fordøjede indtrykkene fra Klods-Hans.
Stemningen var festlig, og vi spottede flere kendte ansigter, inkl. Dronningen selv, som ogsĂĽ var til stede for at opleve sine flotte kreationer i aktion.
Aftenen sluttede med Askepot, som havde repremiere samme dag. Her blev det tydeligt, hvorfor forestillingen har vĂŚret en publikumssucces siden urpremieren i 2016
Musikken af Oh Land er moderne, dragende og skaber en eventyrlig, nĂŚsten drømmende stemning. Yuri Possokhovs koreografi er bĂĽde smuk og dramatisk â og isĂŚr ballets store balscene er imponerende, selv pĂĽ Pantomimeteatrets lille scene. Kostumerne fra Dronning Margrethe funklede under scenelyset, og Askepots glassko glimtede som en stjerne, mens prinsen ledte efter sin udkĂĽrne.
Begge forestillinger varer cirka 20-30 minutter og er perfekte som smĂĽ, magiske indslag i en Tivoli-dag â ogsĂĽ med børn.
Vi oplevede masser af grin under Klods-Hans og store øjne under Askepot. Det er imponerende, hvor meget drama, humor og skønhed der kan nüs pü sü kort tid.
Vi gik derfra med smil pü lÌben og Tivolis lys reflekterende i øjnene. For os er det ret unikt at opleve ballet sü tÌt pü og samtidig fü lov at vÌre en del af en aften, hvor Dronning Magrethe selv har sat sit kunstneriske prÌg pü alt fra kostumer til scenografi.
Tivoli og Pantomimeteatret leverer en oplevelse, der bĂĽde er for børn og voksne â og som emmer af dansk eventyr, kunst og sommerstemning. Vi kan varmt anbefale at lĂŚgge vejen forbi i løbet af sommeren âââââ
LĂŚs mere om spilledatoer og billetter pĂĽ Tivolis hjemmeside.
TIVOLI












